Moglo bi se reći da mi je ovo omiljeni džem. Mrtva je trka s domaćim džemom od kajsija (pritom mislim samo na džem moje mame koji je jarkonarandžaste boje i relativno redak) ali ovaj je egzotičniji i ekstremno aromatičan. U poređenju s njim, klasični džem od šljiva (kuvan na šporetu) je nešto bljutavo i dosadno.
Prvo moram da priznam da sam sinoć uprskala prvi pokušaj da ga napravim. Ništa nije krenulo kako treba: prvo sam otkrila da mi je više od pola šljiva istrulilo, a ono što sam uspela da spasem je zagorelo zahvaljujući ventilatoru u rerni. Naravno, to me je samo razljutilo i motivisalo da danas odem po još šljiva, oribam pleh i krenem od početka.
Džem od cepanih šljiva se u našoj porodici pravi otkad znam za sebe. I s pravom mogu da ga nazovem zaboravljenom poslasticom, jer je nepravedno potisnut od strane kuvane varijante i malo ko ga sprema. (Osećam da će sad da se javi desetoro koji imaju recept u malom prstu.) Prosto ne znam u kombinaciji s čim da vam ga preporučim - sjajan je s palačinkama, ali možda najbolji na svežem hlebu. Bez putera.
Za dve tegle od pola litra:
- 2 kg šljiva
- šećer
- cimet
- rum
Ugrejte rernu na 180º C bez ventilatora. Spremite veliki plitki pleh koji je došao s rernom. Ako imate veliki plići i veliki koji je malo dublji, uzmite taj dublji, ali neće vam se preliti ni iz plitkog. Šljive operite i očistite od peteljki. Rukama ih pocepajte i izvadite koštice. Tako razdvojene polovine ređajte po plehu tako da unutrašnja strana šljive bude okrenuta nagore. Pospite ih šećerom.
Koliko šećera ćete staviti zavisi od slatkoće šljiva. Verovatno vam neće poći za rukom da dva kilograma šljiva uglavite na pleh. Meni je preteklo 7 - 8 komada. Pojedite ih sirove da biste utvrdili koliko su u proseku vaše šljive slatke. Ako su veoma slatke i žute, neće vam trebati više od 100, 150 g šećera. Ako su nakisele, stavite 200 g. Pospite cimetom po ukusu i poškropite ih rumom.
Stavite u rernu i pecite oko 40 minuta. To koliko bi džem trebalo da se peče je ujedno i najproblematičnije: morate sami da procenite od oka. Kada vidite da se sok od šljiva pomešan sa šećerom pretvorio u sirup, a šljive se malo smežurale, gotovo je. Po mom mišljenju, bolje je da ih izvadite koji minut ranije nego da vam zagore.
Punite oprane i osušene tegle, zatvarajte ih i dok je džem još vreo, okrenite poklopcem nadole da odstoje pet minuta. To je sve. Ja ne dodajem nikakve konzervanse, limontuse i ostale gluposti, džem se pojede pre nego što dobije šansu da se ubuđa.
Šta sam promenila: Umesto belog sam stavila žuti šećer od trske, a umesto ruma amareto (ne, još uvek nisam stigla da kupim rum). Žuti šećer je stavljen uz blagoslov mater familias i mislim da s njim ukus može da bude samo bolji. Jedino što se ne isplati stavljati ga u recepte koji iziskuju veliku količinu šećera, ali ovo nije jedan od njih.
Presuda: Majka svih džemova. S kakvim apetitom sam smazala ono malo što nije stalo u tegle i hlebom obrisala pleh! Nažalost, pravi foto-aparat mi je trenutno na kalibraciji, pa sam morala da slikam idiotom koji jednostavno nije uspeo da dočara boju džema u svoj njenoj slavi. Ali vi nemate vremena da razmišljate o mojim slikama. Morate što pre da se sjurite do pijace po šljive!
- 2 kg plums
- 100 - 200 g sugar
- cinnamon
- dark rum
Pre-heat the oven to 180º C (upper- and lower heaters, no fan). Take the big shallow baking tray that came with the oven. Wash the plums and tear them in halves, removing the stones. Put each plum half on the baking tray, inner side up. You'll probably be left with a few plums that won't fit onto the tray. Eat them and decide whether your plums are on the sweet or sour side. If they're yellow and sweet, you'll only need about 100 to 150 grams of sugar. If they're greenish and sour, take some more. Sprinkle the sugar evenly over the plums. Dust with some cinnamon and sprinkle with rum (to taste).
Bake for about 40 minutes. The baking time is the trickiest part and it cannot be precisely measured. It depends on the plums and the amount of juice they'll release once they start baking. The jam is ready when the juice mixed with sugar becomes syrupy and the plums start to shrivel.
Pour the jam into the jars while hot, put lids on them and leave them standing upside-down for five minutes. Don't forget to take a piece of bread and treat yourself to wiping the tray with it!
Joj!
ReplyDeleteEto!
Ovdje se vjerovatno ocekuju suvisli komentari, ali kad dodje do sljiva (toliko potcjenjenih ovdje u Sjevernoj Americi da im se to ne moze oprostiti), ja ostajem bez rijeci.
Recept prepisujem, cisto zbog mjera, ako ko bude trazio, da ne bude, mrvica ovog, saka onog ;)
Ja isto ovako pravim, ali ne zimnicu, nego poslasticu, samo jos pospem po sljivama malo griza, da upije sok i da izgleda vise kao pravi kolac. Kad je gotovo, kao cobbler ga kasikom stavljam u zdjelice i ponekad odozgo (na jos tople sljive) dodam po kuglu sladoleda od vanilije...
Hvala Deana, sve je za uzivanje: tvoj izbor recepata, fotografije (idiot ili ne), humor i trud!
volim kad se stvari pojednostave, pa na kraju ispadnu jos bolje...jos nisam usla u vode pravljenja dzemova ali posto to pocinje da izumire kod nas razmisljam se obavezno. Jedino sto mi nismo neki konzumenti, ali ovo moze divno da se upakuje za poklon. Dzem od kajsija koji kisi za Sacher i Esterhazy e to volim....
ReplyDeleteGordana, htela sam i ja da udarim u neku priču o našem nacionalnom voću, pa da opalim jedan lament za istim, ali sam se ipak uzdržala. Da se ne lažemo, džem je ispao odličan i s nemačkim šljivama, mission accomplished.
ReplyDeleteJelena, e taj kiselkasti od kajsija je i meni omiljeni.
Ovo me vraća u detinjstvo. Imali smo šljivik sa više vrsta šljiva i tačno se znalo od kojih se pravi pasirani pekmez, od kojih džem a koje su za rakiju. A bakin džem je izgledao upravo ovako!
ReplyDeleteMamino dete.
ReplyDeletee ja moram da priznam da nikad nisam čula za izradu đema u pećnici, ali ideja mi se stvarno dopada i morat ću je isprobati samo da se domognem šljiva
ReplyDeleteI think eating the larger sized plum on bread like you have shown here is far more exciting than the spread jam consistency. Great to see your new jars messed up now.
ReplyDeleteSavršeno, probat ću.
ReplyDeleteSasvim slučajno sam otkrila tvoj lijepi blog. Recepti tvoj bake su predivni!A o šljivama šta da kažem, podsjećaju me na šljivik moje bake i uvjek me podsjete na djetinjstvo...
ReplyDeletePripremam vrlo slično, s'tim što ih malo izgnječim i pospem vinskim sirćetom (vrlo malo). U toku pečenja ih promešam par puta i gotovo. Do sada su sve reakcije bile pozitivne i niko ne veruje da je to tako obično, s' obzirom koliko je ukusno. Bravo! Dopada mi se kako si sve ovo prezentovala i naročito mi se dopada tema bloga:)
ReplyDeleteZdravo Maxivido,
ReplyDeleteiskreno si me obradovala ovim detaljnim opisom pravljenja džema na ovaj način. Čuo sam ja za taj postupak i ranije, sramota bi bilo da nisam kad sam ovoliko mator, ali ga nikad nisam probao, pa mi je detaljan postupak baš dobro došao. Kao da sam ga sam pravio. Izgleda izvrsno, a pošto šljive nisu previše kuvane, i ima sasvim malo šećera, tačno znam kakav je to fantastičan ukus. No ne volim ja da pričam, a da ne dam bar mrvicu "korisnog" doprinosa ovako finim jelima.
Evo jedne ideje, koja ne može da šteti. Upravo zato što je postupak izrade orjentisan na rernu, mogao bi se lepo iskoristiti ako bi se dole na dno tog pleha, stavio mastan papir, pa na njega neka kora od onih koje se prave sa margarinom ili mašću, pa budu lepe sipkave. Masno testo je zajednički naziv za to, a VANILICE su najpoznatiji proizvod od takvog testa. Znači staviš to testo, ispečeš, i na njega dođu šljive koje se pripreme na OVAKAV način. Posle kad se to sve ohladi, ja bih to završio sa gustim pudingom od čokolade, jer imam utisak da bi on tu bio nešto što bi samo dopunilo sve te ukuse.
Hvala ti Maxivido na ovom receptu i postupku, i srdačan pozdrav.
Dade, vrlo je interesantno da smo moja mama i ja nekad davno pravile pekmez od šljiva sa čokoladom. Ali ne ovaj, nego onaj klasični. I ispao odlično. Mada je meni u poređenju s ovim svaki drugi onako... neubedljiv.
ReplyDeleteSviđa mi se tvoja ideja za recept samo što bih ja umesto pudinga odozgo stavila šam tj. neki beze i sve to zajedno lepo zapekla. Džem gotovo da nije sladak, treba nešto jače da zasladi celu priču.
Maxivido, sasvim sam siguran da bi to sa šamom koji je malo zapečen, bilo sasvim fino, ako se ohladi. Međutim meni se nekako blagi ukus čokolade, i ta mekoća pudinga zajedno sa mekim šljivama, na sipkavoj kori, čine kao nešto što bi mi jako prijalo. Još ću morati sam da napravim. Priznajem, probao sam Maju (Mamajac) da nagovorim i pre ovog tvog recepta, da zameni one kajsije šljivama, i da sve to zapeče u rerni kao što sam i ovde spomenuo, ali ni nju nisam nagovorio da stavi od gore puding od čokolade. Ne znam šta vas dve imate protiv pudinga. Maja je rekla da SVE MOŽE, jedino će ona da stavi preliv od čokolade od gore.
ReplyDeletePošto sam izgubio svaku nadu da ću ikad uspeti da nagovorim bilo koga da napravi taj kolač, moraću izgleda sam. I da ti kažem odmah, zasladiću puding a šljive ostaviti da budu tako nakisele i da služe samo kao osveženje i daju buke. Ni tebi ni Maji neću reći da li je uspelo i kako je bilo. :)))
Naravno šalim se. Pozdravljam te, Maxivido. Možda neću napraviti kolač, ali Džem od šljiva ću napraviti, i ima da ga jedem sa palačinkama. A probaću i poneku da prelijem sa čokoladom, kolko da proverim slaže li se to. Čuj, dal se slaže?
Mmmmmm, kud odličan recept za džem koji nikad na ovaj način nisam radila, a priznajem da nisam ni čula dosad, tud još i gomila dodatnih ideja. :)Super i svakako bilježim!
ReplyDeleteod svih pekmeza, od šljiva mi je oduvijek bio i ostao broj jedan. Danas ga mama sprema kuhajući, ali sjećam se da ga je baka nekoć spremala od pečenih šljiva. Krasan recept
ReplyDeleteUpravo sam otkrila tvoj blog i već me mami da isprobam pekmez od šljiva! Nažalost, za ovu godinu sa šljivama je gotovo, prije koji mjesec napravili smo petnaestak teglica "klasičnog" džema od vlastitih šljiva (mljac), ali isprobat ću u međuvremenu nešto drugo sa bloga! Veliki pozdrav iz Zagreba!
ReplyDelete